Як ЗСУ готують ворогу пекло в окупованому Криму

Як ЗСУ готують ворогу пекло в окупованому Криму 27.06.2024 14:46 Укрінформ Безпечних місць на півострові сьогодні фактично не існує. Повітряний простір над центральною частиною Криму вже – «прохідний двір»

Здавалося б, «цвітінням бавовни» у тимчасово окупованому Криму нікого вже не здивуєш. Водночас пройти мимо повідомлень про численні «вибухові інциденти», які лише протягом травня-червня ц.р. призвели до системного ураження на півострові десятків ворожих комплексів ППО, РЛС, пунктів управління тощо – теж не випадає. Під удар потрапив навіть такий цікавий об’єкт, як Центр космічного зв’язку, який давно перестав виконувати суто наукову функцію, натомість відіграє важливу роль у веденні війни проти нашої держави. По ньому Сили оборони України вгатили у ніч на 24 червня.

ЦЕНТР КОСМІЧНОГО ЗВ’ЯЗКУ ЗАБЕЗПЕЧУЄ РФ ЗВ'ЯЗКОМ З ВІЙСЬКОВИМИ СУПУТНИКАМИ

У ніч на 24 червня в тимчасово окупованому Криму було особливо гаряче. Сили оборони України вразили Центр космічного зв'язку російських окупантів. Повна його мілітарна назва – 40-й окремий командно-вимірювальний комплекс у складі Головного випробувального космічного центру імені Г. С. Титова Повітряно-космічних сил РФ. Хоча ще десять років тому, розповідає Укрінформу керівник військових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук, це був Національний центр управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України. Тобто науково-дослідна установа, яка спільно з науковцями з інших європейських держав вносила свій внесок у «мирний космос». 

«Усі ж чули про міжнародні проєкти за участю України, як от «Морський старт», «Наземний старт», «Дніпро», про наші супутники «Січ-1М», «Січ-2», «Мікрон», «ЄгипетСат-1», «Січ-2-30», які управлялись саме з Євпаторії. Ми менше знаємо про «Твінінг» – проєкт з українсько-європейського співробітництва в космічній сфері, про нашу участь у міжнародному проєкті освоєння Місяця «Артеміда», про спільні доробки в галузі радіоастрономії та РНДБ-локації, про «Промінь мрій» до планетарної системи TRAPPIST-1. Це все Євпаторійський ЦКДЗ», – нагадує військовий експерт.

У 2014 році в окупованому Криму «запанували» російські військові. Євпаторійський ЦКДЗ увійшов до структури військ «повітряно-космічної оборони Росії», на його базі сформовано військову частину 81415.

Як використовували загарбники цю станцію та що її ураження означає для війни загалом?

«Завдання в/ч 81415 – управління орбітальним угрупуванням космічних апаратів ВКС РФ, контроль технічними засобами космічного простору, контроль сейсмічної обстановки та інших геофізичних явищ на території Криму та в Причорноморському регіоні – іншими словами космічна розвідка і супутниковий зв’язок російських військових. Командно-вимірювальний комплекс є важливою складовою «стратегічних сил ядерного стримування» – російської «ядерної дубини», – наголошує Павло Лакійчук.

Ураження об’єктів 40 ОКВК є складовою комплексної операції Сил оборони України зі знищення/послаблення системи управління ЗС противника не тільки в Криму, а й на південному заході загалом.

«Воно постає в один ряд з ударами по загоризонтних РЛС «Воронеж-М/ДМ» в Армавірі і Орську, «Контейнер» у Мордовії, радіолокаційному комплексу на горі Ай-Петрі в Криму. Усі вони слугували для моніторингу повітряного простору на південний захід від Росії, Середземного та Чорного морів. Коротше, «виколюємо» ворогу його «стратегічні очі» та «відрізаємо» йому «стратегічні вуха», – підкреслив експерт.

Військовий оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко каже, що з приходом окупантів Євпаторійський ЦКДЗ став частиною російської системи супутникової навігації «ГЛОНАСС». Зокрема, для управління цією системою залучали телескоп РТ-70.

«Також центр був обладнаний командно-вимірювальною системою «Фазан МТС», що має радіус дії від 100 до 40 000 км. Деякий час тому на цьому об'єкті відбувалося будівництво якоїсь нової будівлі, де, можливо, розміщувалось більш нове обладнання і комплекс радіоелектронної боротьби», – додав він.

Заступник Генерального директора компанії із виробництва засобів радіоелектронної боротьби, експерт з авіації Анатолій Храпчинський зазначив, що на території Центру є системи супутникового спостереження та збору інформації «Ліана», до якої входять супутники «Лотос» і «Піон-НКС»: «Ці супутники використовують активну радіолокацію для морської розвідки та збору інформації. Росіяни також можуть з Центру керувати групами супутників «ГЛОНАСС» та системами радіоелектронної боротьби «Тірада-2» і «Биліна-ММ». Вони можуть придушувати сигнали зв'язку супутників противника».

А ще супутники «ГЛОНАСС» допомагають наводити ворожі ракети, дрони-«Шахеди», керовані авіабомби (КАБи). Супутники «Лотос», що входять до складу розвідувальної системи «Ліана», виявляють електромагнітні випромінювання військових цілей, наприклад, морських суден, і визначають їхнє місце розташування. Можливо, супутники «Ліана» прослуховували сигнали від українських безпілотних катерів із вибухівкою, які витісняють російський флот із західної частини Чорного моря.

А ще цей об'єкт активно використовувався і для розміщення інших радіотехнічних засобів. Зокрема комплекс РЕБ «Красуха», який був покликаний прикрити його від подібних атак.

«Це важливий об'єкт. Треба розуміти настільки він був пошкоджений. Теоретично можливо, що тепер росіяни матимуть проблеми з управлінням власними супутниками. Насамперед це впливає на ситуаційну обізнаність на полі бою. Адже супутники допомагають відстежувати ситуацію на фронті й в певному режимі часу передавати інформацію. Це важлива історія й вона може мати вплив на те, як Росія орієнтуватиметься щодо положення своїх частин і в ситуації на полі бою», – стверджує військовий оглядач Денис Попович.

ВОРОГ ВТРАЧАЄ КОНТРОЛЬ НАД НЕБОМ ОКУПОВАНОГО КРИМУ

Центр космічного зв'язку – далеко не єдина ціль ЗСУ. Протягом травня-червня Силами оборони України в районах Джанкоя, Чорноморського, Мисового, мису Тарханкут, Євпаторії, Сак, Донського, Севастополя, аеродрому Бельбек, Алушти та гори Ай-Петрі було уражено 15 дивізіонів систем ППО ворога (С-300, С-350 та С-400), понад 15 радіолокаційних станцій та понад десяток пунктів управління. Цифри вражають, чи не так? Звісно, це ще не перелом у війні, але його початок. Україна налаштована зробити все, аби перетворити окупований півострів на пекло для окупантів.

«Якщо до ураження Євпаторійського ЦКДЗ додати майже два зенітні ракетні полки, атаковані Силами оборони України в Криму, в тому числі знищені вщент дивізіони хвалених С-300ПМ2 «Фаворит» та С-400 «Тріумф» (росіяни жаліються: «Половина нашої ППО спрямована до Криму – і щоооо(!!!). Стає очевидним, що проводиться операція з підготовки бойового простору для завдання масованих ракетно-авіаційних ударів. Дехто з експертів вважає, що це «зачистка території» для роботи наших F-16, яких ми з нетерпінням чекаємо. Втім, не «Файтинг Фелконами» єдиними! Збройні сили вже розпочали комбіновану операцію зі знищення ворожої військової інфраструктури і логістики на окупованому півострові із залученням усіх засобів – крилатих ракет наземного і повітряного базування («Нептун» та Storm Shadow/SCALP), балістики (ATACMS), повітряних і морських безпілотників. І, очевидно, це тільки складова більш грандіозних планів», – коментує Павло Лакійчук.

Олександр Коваленко доповнює: «Системне знищення засобів протиповітряної оборони дозволяє нам у повітряному просторі окупованого Криму оперувати вже не тільки балістичними ракетами АТАСМС, які дуже складно перехоплювати російським засобом ППО, а й більше використовувати Storm Shadow/Scalp AG, можливо, в перспективі AGM-158 JASM на F-16, ті ж R-360 ракети ПКРК «Нептун».

У небі над півостровом з'являються прогалини, які окупантам доведеться чимось закривати, а дуже швидко вони це зробити не зможуть.

«Повітряний простір над Кримом, особливо над його центральною частиною,  – в принципі, вже такий собі «прохідний двір».

А це – військовий експерт Владислав Селезньов: «Руйнування ворожих РЛС, системи радіотехнічного спостереження, а також пускових установок є ключовим елементом, який позбавляє ворожу армію тієї переваги, яку вона має. Адже завдяки «бавовні», що сталася в західній частині Криму, в районі мису Тарханкут, завдяки «бавовні» на Джанкойському аеродромі, на летовищі Гвардійського, в районі Донського, на горі Ай-Петрі, по розташованих там підрозділу радіотехнічного полку російської окупаційної армії – ворог почав гірше «бачити». Він втрачає можливості надійно стежити за небом Криму, він втрачає разом з обслуговуючим персоналом пускові установки, якими він мав бити по наших дронах та ракетах».

Отже, Україна веде підготовку до масштабних операцій в тимчасово окупованому Криму, першим етапом якої й стають удари по засобах ППО.

Про які операції йдеться? Останнім часом почастішали розмови про підготовку третього удару по Кримському мосту, який окупанти нині відчайдушного намагаються захистити. На певні роздуми наводить «свіжа»  інтригуюча заява представника ГУР МО Андрія Юсова: «Ворог справді намагається посилювати охорону, захист мосту. (…) І це стосується як класичних систем, так і «кустарних», коли просто баржами прикриваються якісь напрямки. (…) Ми не будемо давати анонсів, безумовно. Але Сили безпеки і оборони працюють і все реалізується згідно з планом».

У КРИМУ ПАНІКА: НАВІТЬ ОТРУЄНІ ОКУПАЦІЙНОЮ ПРОПАГАНДОЮ СЛІПЦІ РОЗУМІЮТЬ – КАМЕНІ З НЕБА ВЖЕ ПАДАЮТЬ…

Після кожної вдалої операції українських Сил безпеки і оборони окупанти дедалі більше розуміють, що безпечних місць на півострові для них сьогодні не існує. Особливо точно передає обстановку в Криму, тамтешні настрої і враження ситуація з падінням на севастопольський пляж Учкуївка уламків російської (!) керованої зенітної ракети 9М330 ЗРК «ТОР-М2». Офіційно відомо про смерть 4 людей, а також десятки поранених.

Але про це трохи згодом, спершу – реакція громадськості, яку зібрало з російської соцмережі «ВКонтакте» видання «Крим.Реалії»: «Чому не увімкнули сирену і люди залишалися на пляжі? Чому збивали ракети над пляжем? Це, виходить, ракети через увесь Крим пролетіли!»; «Сирени мають бути. І вночі, і вдень, і в робочий день, і у свято. Так, багато хто напише, що сирена не врятує, можливо. Але, коли починає вити сирена, … підсвідомо спрацьовує ефект самозахисту»; «Підпишіть петицію, щоб недбалість з боку Развожаєва та посадових осіб більше не повторилася», «А чому ніхто не ставить запитання нашим військовим? Вони ні себе захистити не можуть, ні людей, щоразу прильоти, навіщо вони тоді?»

Юрист-міжнародник, експерт Асоціації реінтеграції Криму Борис Бабін сказав Укрінформу, що російська «влада» Криму забороняє присутність цивільних на пляжах, коли їм така присутність невигідна, а в Учкуївці «свідомо використовує курортний сезон як живий щит».

А ще експерт нагадав, що відповідно до Женевських конвенцій РФ мала б мінімізувати перебування «туристів» і постійно інформувати населення про найбільш небезпечні зони, насичені російською ППО, а також надати можливість усім охочим евакуюватися.

«На відміну від Севастополя, населення, наприклад, Бєлгорода, окупанти з прифронтової зони вивозять. Тому що це їхні люди. У Севастополі окупанти не лише не закривають пляжі, а й усіляко стимулюють людей там перебувати, постійно імітуючи «режим мирного часу». Щось мені підказує, що надалі цей ганебний піар агресора на «живому щиті» продовжуватиметься», – вважає Борис Бабін.

На цьому ж наголошують аналітики американського Інституту вивчення війни: «Військові РФ, ймовірно, цілеспрямовано розміщують законні військові цілі поблизу цивільних районів Криму, намагаючись стримувати українські удари. Росія порушує власні правила застосування Міжнародного гуманітарного права, в яких зазначено, що «військове командування має уникати розміщення військових об'єктів у густонаселених районах чи поблизу них».

Своєю чергою військовий оглядач Олександр Коваленко називає всіх тих, хто незаконно їде відпочивати в окупований Крим – самогубцями: «Маю до цих «туристів» просте запитання: якщо постійно, ледь не кожного дня, щось прилітає по Криму, щось вибухає, і ви це бачили навіть по ударах по Керченському мосту – якого ви їдете туди? Відпочивайте на курортах Якутії, Бурятії та Магадану, де поки що відносно спокійно. Їхати сьогодні в Крим – це самогубство, це зона бойових дій до завершення війни, до повернення півострова до складу України».

А це – Павло Лакійчук: «Для ворога стає все більш очевидним, що «Кримський хаб» його південного логістичного ланцюга стає дедалі більш уразливим – з Криму майже втік російський флот, на черзі авіація. Повноцінно забезпечити власне угруповання сил на півдні стає все більш проблематичним, захистити військову логістику – все складніше. Війна вже в Криму. А тим часом великі і маленькі гауляйтери, всілякі Аксьонови і Развозжаєви, втирають, що «все іде за планом»… Але, попри браваду, навіть отруєні окупаційною пропагандою сліпці розуміють – камені з неба вже падають… Накликали!»

А тепер найголовніше – що саме впало на голови «пляжників»?

У Міноборони РФ поклали провину за загибель і поранення цивільних в Учкуївці «на Вашингтон» та «київський режим».

«Під час відбиття ракетної атаки черговими силами ППО чотири американські ракети ATACMS були перехоплені. Підрив осколкової бойової частини п'ятої американської ракети у повітрі призвів до численних жертв серед мирних жителів Севастополя», – йдеться у заяві ворожого відомства.

Водночас Олександр Коваленко наголошує, що це виключно провина росіян, хоча вони її ніколи не визнають.

«Було опубліковане фото – за ним можна встановити, що на голови росіян у Криму впала російська керована зенітна ракета 9М330 ЗРК «ТОР-М2» малого радіуса дії 15 км. Росіяни заявляли, що  українською стороною було використано ATACMS. Однак, доведіть це. Де відповідні елементи цієї ракети, яка, по вашому, впала на пляж? І якщо ми говоримо про ATACMS і те, скільки там було людей, то це б була кривава баня, а не та кількість загиблих та поранених, про яку заявляють росіяни. Бо ATACMS – дуже потужна зброя, яка знищує повністю роту, коли окупанти шикуються для нагородження десь у Луганській області. Туди прилітає ATACMS і роти нема. Отже, впала російська зенітна керована ракета 9М330», – наголосив військовий оглядач.

Також експерт звернув увагу і на нещодавнє збиття російськими силами ППО свого гелікоптера К-29 у Криму.

«Тобто або у них не працює система «свій-чужий», або все вже загально починає глючити, або там настільки нервова ситуація серед операторів цих систем, що вони вже панічно реагують на все, що до них наближається. А у зенітної ракети, коли вона не знайшла свою ціль, спрацювала система самознищення і вона – впала на голови пляжників. Тому росіяни можуть як завгодно погрожувати, але вони самі вбили своїх туристів», – констатує Олександр Коваленко.

Мирослав Ліскович. Київ

Перше фото: fakty.com.ua

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *