Захворюваність на рак — до 2050 помруть понад 18 мільйонів людей

Кількість випадків раку у світі до 2050 року зросте більш, ніж на 75% — ВООЗ

© unsplash.com Всесвітня організація охорони здоров’я занепокоєна тим, що країни з низьким рівнем доходу відчують найбільше зростання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2050 року кількість випадків раку у світі зросте більш ніж на 75%, пише The Guardian.

Останні дані відділу боротьби з раком ВООЗ, Міжнародного агентства з дослідження раку (IARC), свідчать про зростання кількості випадків раку:  з 14,1 мільйона нових випадків і 8,2 мільйона смертей у всьому світі в 2012 році до 20 мільйонів нових випадків і 9,7 мільйонів смертей в наш час.

Агентство прогнозує, що до 2050 року кількість нових випадків захворювання перевищить 35 мільйонів, що на 77% більше, ніж у 2022 році, а кількість смертей майже подвоїться з 2012 року до понад 18 мільйонів.

IARC зазначає, що вживання тютюну, алкоголю та ожиріння є ключовими факторами зростання захворюваності на рак, так само, як старіння та збільшення кількості населення.

Згідно з прогнозами, у 2050 році в країнах з найвищим рівнем доходу буде зафіксовано ще 4,8 мільйона нових випадків захворювання, водночас у країнах з низьким рівнем доходу спостерігатиметься найбільше пропорційне зростання випадків. За прогнозами, смертність від раку в останніх збільшиться майже вдвічі.

«Вплив цього збільшення буде відчутний нерівномірно в різних країнах. Ті, у кого найменше ресурсів для боротьби з раком, візьмуть  на себе основний тягар глобального ракового тягаря», — вважає доктор Фредді Брей, голова відділення IARC з нагляду за раком.

Глобальна обсерваторія раку IARC , яка досліджує 36 типів раку у 185 країнах, зазначає, що у 2022 році на 10 типів раку припадало близько двох третин нових випадків і смертей у всьому світі.

Найчастіше діагностованим у світі є рак легенів: на нього припадає 12,4% нових випадків і 18,7% смертей. Рак молочної залози у жінок є другою за поширеністю формою, але хоча на нього припадає 11,6% випадків, він є причиною менше 7% смертей. Інші основні причини смерті включають рак печінки та шлунка.

Нерівність особливо помітна на прикладі раку молочної залози.

«Жінки в країнах з низьким рівнем доходу мають на 50% менше шансів отримати діагноз, ніж жінки в країнах з високим рівнем доходу, піддаючи їх набагато вищому ризику смерті від хвороби через пізню діагностику та недостатній доступ до якісного лікування», — говорить доктор Ізабель. Соерджоматарам, заступник керівника відділу нагляду за раком IARC.

Цифри показують, що у кожної 12 жінки в країнах з високим рівнем доходу протягом життя діагностують рак молочної залози, а кожна 71 жінка помре від нього. У бідніших країнах лише у однієї з 27 жінок діагностують цю хворобу, причому  одна з 48 помре.

Незважаючи на те, що раку шийки матки цілком можна запобігти, він є восьмим за поширеністю раком у світі та дев’ятою за величиною причиною смерті від раку: 661 тисяча 044 нових випадків і 348 тисяч 186 смертей. Це найпоширеніший рак у жінок у 25 країнах, більшість з яких знаходяться в Африці на південь від Сахари.

Коментуючи ці цифри, доктор Кері Адамс, голова Союзу з міжнародної боротьби з раком, зазначила, що незважаючи на прогрес, досягнутий у ранньому виявленні раку та лікуванні і догляді за онкологічними хворими, значні відмінності в результатах лікування раку існують не лише між регіонами світу з високим і низьким рівнем доходів, а й усередині країн.

«Те, де саме живе людина, не має визначати, чи вона живе взагалі. Існують інструменти, які дозволяють урядам визначати пріоритетність онкологічної допомоги та гарантувати кожному доступ до доступних за ціною якісних послуг. Це питання не лише ресурсів, а й питання політичної волі», — сказала вона.

Доктор Панайота Мітроу, директорка із досліджень, політики та інновацій у Всесвітньому фонді дослідження раку, наголошує, що такі приголомшливі цифри викликають глобальну тривогу щодо величезної нерівності у захворюваності на рак і смертності, яка існує в різних країнах і всередині них.

«Настав час серйозно поставитися до цієї глобальної кризи, якщо ми хочемо змінити ситуацію», — наголошує вона.

Професор Соланж Пітерс, президент Міжнародного фонду боротьби з онкологічними захворюваннями, висловила жаль з приводу збільшення розриву в лікуванні раку.

«Бентежить той факт, що лише 5% світових витрат на рак припадає на країни, на які припадає 80% тягаря раку», – сказала вона.

«Розробка дедалі більш ефективних методів лікування раку охоплює дедалі менше людей в у сьому світі. У той час як пацієнти в країнах з високим рівнем доходу можуть жити і вилікуватися від раку, ті, хто живе в бідних умовах, у муках помирають від тієї ж хвороби. Ми повинні вирішити цю соціальну трагедію та економічний тягар, запобігаючи мільйонам смертей від раку за допомогою стратегічних інвестицій. Настав час подолати розрив і врятувати життя в усьому світі», — закликала Пітерс.

Доктор Жан-Ів Блей, директор з громадської політики Європейського товариства медичної онкології, наголошує, що в очікуванні «цунамі» нових випадків раку необхідно вжити «швидких і рішучих» заходів для зменшення забруднення, впливу канцерогенів, змінити спосіб життя, що підвищує ризик раку, а також усунути перешкоди та вагання щодо вакцинації проти видів раку, яким можна запобігти.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *