Брак сну впливає на короткострокову пам’ять

Як дефіцит сну може вплинути на пам'ять — пояснення науковців

© depositphotos/damedeeso Навіть одна ніч, коли ви спали менше шести годин, може погіршити короткострокову пам’ять.

Нам усім знайоме відчуття, що після ночі, коли ми майже не спали, ми почуваємось виснаженими, пише The New York Times. Однак недосипання не лише викликає жахливі відчуття: воно також може погіршити вашу здатність формувати та відтворювати спогади.

Навіть одна ніч, коли ви спали менше шести годин, може наступного дня погіршити вашу короткострокову пам’ять, каже доктор Річард Кастріотта, фахівець з медицини сну в клініці Keck Medicine Університету Південної Каліфорнії.

На сайті https://zdorovsport.com.ua/ можна дізнатися, як здоровий спосіб життя зможе сприяти нормальному сну.

Не всі реагують на дефіцит сну однаково, але загалом що довше ви обходитесь без повноцінного відпочинку, то більшим є навантаження на мозок. За словами фахівця, екстремальне недосипання — неспання протягом 24 годин і більше — може навіть змусити людей поводитися так, ніби вони перебувають у стані алкогольного сп’яніння.

«Якщо ми не висипаємося, — каже доктор Індіра Гурубхагаватула, фахівець зі сну з Penn Medicine, — ми самі усвідомлюємо, що наступного дня нам важко пригадати речі: «Де я залишив ключі? Як звати ту людину?»

Коли людина відпочиває, мозок зміцнює і синтезує зв’язки між нейронами, які утворилися упродовж попереднього дня, що допомагає зберігати спогади — процес, відомий як консолідація. Деякі дослідники вважають, що особливо важливу роль у закріпленні спогадів та обробці емоцій відіграє швидкий сон, або фаза повільного сну, — каже доктор Гурубхагаватула.

Сон, наголошує вона, не є пасивним процесом.

За її словами, коли люди прокидаються до того, як повністю відпочили, вони отримують менше сну в цілому, а також можуть мати менше швидкого сну. Вони також можуть пропустити останній і найдовший період швидкого сну, який відбувається в останні години відпочинку.

Через це, за її словами, ви можете помітити, що вже не можете добре запам’ятовувати речі. Натомість можете відчувати нервовість, дратівливість, тривожність або просто бути не в найкращому стані.

Якщо ви погано спали, вам також може бути важко повністю зосередити увагу на тому, що відбувається перед вами, що знижує ймовірність того, що ви згодом це запам’ятаєте. Те ж саме відбувається, якщо ви відчуваєте емоційне перевантаження, тривогу або заклопотаність —ваша свідомість не повністю присутня. Це може обмежити кількість інформації, яку кодує наш мозок, говорить доктор Шарон Ша, клінічний професор неврології та неврологічних наук у Стенфордському університеті.

Як наслідок, люди можуть мати проблеми з пригадуванням деталей розмов або подій, які сталися, коли вони були позбавлені сну. Наприклад, ваш мозок може не запам’ятати, де ви припаркувалися.

Брак сну також може призвести до того, що доктор Ша називає «дефіцитом пошуку»: це означає, що для того, аби витягти щось із короткострокової пам’яті, люди потребують додаткового поштовху.

Можливо, ваш мозок зберігає деталі зустрічі, на якій ви нещодавно були після безсонної ночі, але вам потрібне нагадування — тема розмови або жарт, який відпустив ваш бос на зустрічі — щоб підштовхнути пам’ять.

За словами доктора Ша, короткочасне недосипання не впливає на більш глибоко вкорінену інформацію, відому як віддалені спогади. Навіть якщо ви вкрай втомлені, більшість людей можуть пам’ятати біографічні деталі, які вони знають багато років, наприклад, назви вулиць, на яких вони виросли.

«У більшості людей довгострокова пам’ять дуже, дуже гостра. А от саме із нещодавньою інформацією, або з тим, що сталося під час депривації сну, у нас виникають найбільші труднощі», —  говорить доктор Ша.

Недостатня кількість сну може негативно вплинути на лобову частку мозку. За словами доктора Майкла Розенблума, поведінкового невролога з Медичної школи Вашингтонського університету, ця ділянка мозку відповідає за відновлення пам’яті та виконавчі функції (набір навичок, що включає в себе здатність працювати в режимі багатозадачності та приймати рішення).

Одне велике дослідження, в якому взяли участь понад 479 000 дорослих у віці від 38 до 73 років, показало, що люди, які стверджували, що зазвичай сплять від трьох до шести годин, гірше виконували когнітивні тести, які вимірюють їхню виконавчу функцію, ніж люди, які спали від шести до восьми годин. Ці тести включали завдання на робочу пам’ять, тобто здатність мозку утримувати і використовувати невелику кількість інформації, наприклад, запам’ятовувати зміст речення, яке ви щойно прочитали, або те, що було у вашому списку продуктів.

Дослідники контролювали вік, шкідливі звички та інші фактори, які, як відомо, впливають на когнітивні здібності. Дослідження показало, що когнітивні здібності тих, хто регулярно спав від трьох до шести годин, знижувалися з кожною додатковою пропущеною годиною сну.

За словами доктора Гурубхагаватули, щоб компенсувати наслідки однієї поганої ночі може знадобитися кілька ночей міцного сну. З віком, зауважує вона, оговтатися від недосипання може бути складніше.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *