Змії показали ознаки самосвідомості, заявили вчені

У змій виявили ознаки самосвідомості

© Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA Для рептилій вчені розробили спеціальний вид «дзеркального тесту», за допомогою якого раніше вже знаходили ознаки самосвідомості у інших тварин.

Підв’язкові змії можуть розпізнавати свій власний запах і по-різному реагувати на його зміну, що натякає на наявність самосвідомості у цих рептилій, пише New Scientist.

Кілька тварин, включно з півнями та конями, раніше вже демонстрували ознаки самосвідомості в «дзеркальному тесті». Для цього потрібно нанести фарбу на ділянку тіла, яку тварина не може бачити без дзеркала – наприклад, на чоло. Якщо тварина, дивлячись у дзеркало, торкається мітки, це говорить про те, що вона усвідомлює, що у відображенні знаходиться вона сама, а не інша істота.

«Але змії та більшість рептилій в основному взаємодіють з навколишнім світом за допомогою запаху», – каже Ноам Міллер з Університету Вілфріда Лор’є в Канаді. Тому він та його колеги запропонували альтернативну – засновану на запахах – версію дзеркального тесту.

Вчені зібрали запахи 36 східних підв’язкових змій (Thamnophis sirtalis sirtalis) та 18 кульових пітонів (Python regius), протираючи їхню шкіру ватними дисками.

Потім кожній змії піднесли п’ять запахів: її власний, її з додаванням невеликої кількості оливкової олії, просто оливкову олію, запах іншої змії того ж виду та запах іншої змії з додаванням невеликої кількості оливкової олії.

Підв’язкові змії робили більше довгих клацань язиком у відповідь свій власний змінений запах, ніж на інші запахи.

«Вони роблять довгі рухи язиком лише тоді, коли зацікавлені чи досліджують щось», – каже Міллер. Це говорить про те, що підв’язкові змії можуть розпізнати, коли щось у їхньому організмі пахне не зовсім правильно. Можливо, вони думають: «О, це дивно, я не повинен так пахнути».

Кулясті пітони, навпаки, однаково реагували на всі запахи. За словами Міллера, підв’язкові змії набагато соціальніші, ніж пітони, тому, можливо, соціальні види більш схильні до самоусвідомлення.

Отримані результати – перше свідчення потенційного самоусвідомлення у змій, каже Міллер.

«Існує думка, що змії, та й майже всі рептилії – це мляві, інстинктивні, некогнітивні тварини, і це, безумовно, не так», – підкреслює вчений.

Однак Йоханнес Брандл із Зальцбурзького університету в Австрії сумнівається, що це слід трактувати як самосвідомість. За його словами, така інтерпретація стає правдоподібною лише в тому випадку, якщо вдається встановити кореляцію із соціальною поведінкою.

Раніше повідомлялося, що вчені навчилися прогнозувати швидкість нападу змій за формою їхніх зубів.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *