Потенційно населена планета — вчені знайшли Надземлю, на якій може існувати рідка вода

Астрономи знайшли схожу на Землю планету, яка може бути населеною

Астрономи знайшли екзопланету в населеній зоні зірки © ESO/M. KORNMESSER Вона знаходиться відносно недалеко від нас.

Астрономи виявили Надземлю, яка обертається довкола червоного карлика на відстані 137 світлових років від нас. Планета отримала позначення TOI-715b, її радіус у 1,55 рази більший, ніж у Землі. Небесне тіло знаходиться в зоні своєї зірки, повідомляє Science Alert.

У системі знаходиться ще один кандидат у екзопланети. Він розмірами із Землю і, якщо його існування буде підтверджено, стане найменшою планетою в зоні зірки, відкритої за допомогою телескопа TESS.

TOI-715 – це традиційний червоний карлик. Його маса становить чверть маси Сонця, а радіус – чверть радіусу нашого світила. TOI-715b знаходиться близько до своєї зірки, їй потрібно всього 19 днів, щоб зробити повний оберт навколо неї. Оскільки червоний карлик істотно менший за Сонце, це означає, що TOI-715b знаходиться в консервативній населеній зоні своєї зірки.

Разом з тим, населена зона – досить грубий спосіб визначити, чи існує на планеті рідка вода. Її межі неясні і навіть суперечливі, оскільки спектральний клас зірки, альбедо планети, маса і навіть хмарність її атмосфери можуть визначити, чи є на планеті рідка вода.

Більш практична концепція консервативної населеної зони (КНЗ). Вперше вона була запропонована у 2014 році та описує КНЗ як область навколо зірки, де кам’яниста планета отримує від 0,42 до 0,842 більше сонячної інсоляції, ніж Земля. Будь-яка кам’яниста планета, яка отримує таку кількість енергії, знаходиться в зоні, що живе, незалежно від відстані.

Наразі вчені відкрили тисячі екзопланет. Одна з речей, які вони помітили, полягає у розриві чисельності планет між 1,5 та двома радіусами Землі. Цей феномен відомий як розрив малого радіусу планети або розрив радіусу субНептуна (також званий розривом Фултона та долиною фотовипаровування). І з радіусом 1,55 земного TOI-715b знаходиться всередині цього розриву.

Вкрай малоймовірно, що всередині цього розриву планети не утворюються. Щоб опинитися в проміжку, планети спочатку повинні бути більшими, а потім втрачати масу. Тобто розрив Фултона може розповісти про те, як планети втрачають масу.

Астрономи вважають, що планети в проміжку спочатку більші, але втрачають частину маси внаслідок фотовипаровування. Тому цей розрив іноді називають долиною фотовипаровування.

«Важливість радіусної долини полягає в тому, що вона може розповісти нам про формування планет та еволюцію після формування, і, отже, планети всередині цього розриву мають вирішальне значення для подальшого розуміння факторів, які його формують», — пояснили вчені.

TOI-715b може розповісти більше про формування екзопланет та фотовипаровування. Але для цього потрібні подальші спостереження за нею.

Раніше вчені за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» виявили дві екзопланети, які обертаються навколо двох різних мертвих зірок або так званих «білих карликів». І ці планети є аналогами гігантів Сонячної системи, Юпітера та Сатурна. Білі ж карлики – це те, що чекає в майбутньому наше Сонце.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *