Найспекотніше літо за 2000 років — який рік встановив рекорд, що кажуть вчені

Літо 2023-го виявилося найспекотнішим за 2000 років: що розповіли кільця дерев

Літо 2023-го виявилося не просто спекотним © depositphotos / ridofranz Минуле літо було не просто спекотним.

Кільця дерев показали, що літо минулого року було для Північної півкулі найспекотнішим за останні дві тисячі років. Температура літа 2023 перевищувала показники найхолоднішого літа за цей період на 3,9 градуса Цельсія, повідомляє Live Science.

Вчені вже знали, що у 2023 році температури перевищували середні показники з 1850 року. Але жодних точних даних, що показують, якою була температура планети до цього часу, немає. Наявні дані неоднорідні. Тому, щоб визначити, чи був 2023 рік справді визначним, вчені вирішили звернутися до записів, створених природою.

Дерева можуть дати уявлення про те, яким клімат був у минулому, оскільки вони чутливі до змін опадів та температури. Ця інформація відображається в річних кільцях: у теплі та вологі роки вони ширші, ніж у холодні та посушливі.

Вчені вивчили доступні дані про річні кільця, що належать до часу розквіту Римської імперії, і дійшли висновку, що 2023 рік справді був визначним, навіть якщо врахувати природні зміни клімату з часом.

«2023 був виключно спекотним, і ця тенденція збережеться, якщо ми різко не скоротимо викиди парникових газів», — заявив один з авторів дослідження Ульф Бюнтген з Кембриджського університету.

Показники літа 2023-го перевищили температуру найхолоднішого літа за останні 2000 років (536 року) на 3,9 градуса Цельсія. Згідно з дослідженням, це холодне літо послідувало за масштабним виверженням вулкана, яке викинуло в стратосферу величезну кількість частинок сірки, які блокували сонячне світло.

Бюнтген та його колеги також порівняли дані про річні кільця з письмовими даними про температуру XIX століття. Зміна клімату оцінюється за базовою середньої температури, яка переважала до промислової революції, і виявляється, що температура близько 1850 року була трохи холоднішою, ніж вважалося раніше, виявили дослідники.

Дослідники дійшли висновку, що для Північної півкулі поріг перевищення глобальної температури 1,5 градуса Цельсія вже пройдено. Вчені також підрахували, що літо 2023 року в Північній півкулі було в середньому на 3,7 градуса за Цельсієм теплішим, ніж усі такі сезони з 1900 по 1950 рік.

Вчені вважають, що феномен Ель-Ніньо може впливати на погоду на Землі до початку літа 2024, тому найближчі місяці можуть повторити рекорд минулого року. Дослідники вважають, що Ель-Ніньо може змінитися феноменом Ла-Нінья, але його вплив відчуватиметься не настільки швидко, щоб зробити літо 2024 м’якшим.

Нагадаємо, згідно з нещодавно проведеним моделюванням змін клімату, заснованим на поточних темпах викидів парникових газів, за найгіршого сценарію до 2100 року температура на Землі підніметься на 4,3 градуса Цельсія в порівнянні з доіндустріальним рівнем.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *