Камінь бажань у Хаттусі – вчені розповіли, для чого його могли використовувати

«Камінь бажань» Хетської імперії: чим він може бути насправді

Інших подібних каменів вчені не знайшли © Acar54/Wikimedia Commons Його знайшли у руїнах стародавнього міста.

Серед руїн Великого храму в Хаттусі, що розташовується на території сучасної Туреччини, вирізняється одна особливість: великий моноліт із нефриту, вирізаний у формі куба. Місцеві жителі називають його «каменем бажань», повідомляє IFLScience.

Камінь був виявлений у руїнах Хаттуси – столиці Хетської імперії, яка існувала тут із 2000 року до нашої ери. До 1340 до нашої ери вона стала однією з домінуючих держав Близького сходу. У Хаттусі на піку розвитку проживало 40-50 тисяч осіб, тут розташовувалося безліч храмів, королівських резиденцій та укріплень. Але протягом кількох десятиліть близько 1200 року до нашої ери місто закинули.

Багато споруд хоча б частково збереглися до наших днів, включаючи Великий храм і загадковий камінь з нефриту. Але підказок, які могли б розповісти про його призначення практично не залишилося.

«Зелений камінь сильно відрізняється від іншого каміння на цьому археологічному об’єкті, і саме тому він привертає таку увагу. Цей камінь – серпентиніт чи нефрит. Він належить до виду каменю, який можна знайти у цьому регіоні. Він не те щоб особливий, але примітно те, що він зберігся монолітно», — розповів археолог Андреас Шахнер.

Вчені припускали, що камінь міг мати релігійне призначення, оскільки для хетів були характерні культові практики.

«У пізніший період існування Хетської імперії Аладжа-Хейк, схоже, став великим культовим центром», — написав археолог Демієн Стоун у своїй книзі «Хети: втрачені цивілізації». Він також додав, що стародавні хетські записи підказують про те, що це місце, ймовірно, було присвячене богині Сонця. «Поки не знайдено жодних написів, що ідентифікують його давню назву, але найімовірнішим кандидатом є Аріна, місто богині Сонця», — зазначив він.

Але інших подібних каменів у цьому регіоні не було знайдено. Це може вказувати на те, що «камінь бажань» не мав якогось особливого призначення. Він міг бути просто підніжжям статуї.

Якщо інших таких монолітів не буде знайдено, вчені навряд чи зможуть розповісти, для чого призначався виявлений камінь. Але одне відомо точно – він не виконує бажань.

Раніше вченим вдалося розшифрувати деякі з анатолійських ієрогліфів, виявлених у тунелі Еркапі в Хаттусі. Усього дослідникам вдалося знайти 249 символів віком 3500 років.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *