Чи правда, що тиранозаври були розумнішими за мавп — вчені спростували дивне припущення

Не такі вже й розумні: вчені спростували поширену думку про тиранозаврів

Тиранозаври були не такими вже й розумними © Christie’s Деякі дослідники вважають, що динозаври могли бути такими ж розумними, як мавпи.

У науковому середовищі точаться дискусії щодо того, наскільки розумними були тиранозаври. У новому дослідженні вчені припустили, що ці давні гігантські хижаки були не такими вже й розумними, повідомляє Science Alert.

У 2023 році одне неоднозначне дослідження припустило, що тиранозаври могли бути такими ж розумними, як сучасні мавпи. Але це твердження скептично сприйняли інші дослідники.

«Можливість того, що тиранозавр міг бути настільки ж розумним, як павіан, зачаровує та лякає, оскільки потенційно може переосмислити наш погляд на минуле. Але наше дослідження показує, що всі наявні дані суперечать цій ідеї», — заявив палеонтолог із Саутгемптонського університету Даррен Нейш.

Нове дослідження, проведене під керівництвом зоолога Кая Каспара з Університету Генріха Гейне у Німеччині, показало, що вимірювання розміру мозку у дослідженні 2023 року були неточними. Це призвело до того, що оцінна кількість нейронів у мозку виявилася завищеною.

Ця підвищена оцінка була заснована на припущенні про те, що мозок тиранозавра заповнив більшу частину ендокраніального простору. Але, як заявив Нейш, це нехарактерно для більшості динозаврів.

Більше того, Каспар та його колеги стверджують, що кількість нейронів не завжди відповідає рівню інтелекту. Наприклад, довгий час вважалося, що через маленькі розміри голови у птахів мало нейронів і що вони не дуже розумні. Але дедалі більше досліджень показують, що, наприклад, ворони перевершують приматів у розумових здібностях. Це означає, що у розвитку інтелекту значну роль грають не лише розміри мозку.

«Ми стверджуємо, що передбачати інтелект вимерлих видів — не найкраща практика, коли все, на чому ми можемо ґрунтуватися, — це кількість нейронів, реконструйована на основі ендокастів», — заявив Каспер.

Щоб оцінити інтелект доісторичних істот, необхідні інші дані, від анатомії до підказок про поведінку та додаткових порівнянь із сучасними тваринами.

То що ж робити з тиранозавром? Нещодавні дослідження показують, що ці доісторичні рептилії, ймовірно, були соціальними та полювали у зграях. Але цього мало для того, щоб стверджувати, що рівень їхнього інтелекту можна порівняти з приматами.

Нагадаємо, динозаври повністю зникли з Землі 66 мільйонів років тому, і вчені так і не можуть остаточно зрозуміти, чому. Нові скам’янілості абелізаврів — далеких родичів тиранозаврів із Північної Африки — вказали, що африканські динозаври процвітали до вимирання. І це вказує на те, що їхня загибель була раптовою, пов’язаною з падінням астероїда.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *