Чи є життя на Марсі – вода могла існувати на Червоній планеті менше, ніж вважалося

Погані новини для пошуків життя: водна епоха на Марсі виявилася коротшою, ніж вважалося

Вода на Марсі могла існувати не так довго, як вважалося © European Space Agency Отже, шанси на розвиток життя на планеті зменшуються.

Сьогодні Марс є сухою та неживою планетою, але вчені знайшли безліч доказів того, що мільярди років тому поверхнею планети текли потоки води. Але в новому дослідженні вчені висловили припущення, що вода існувала на Червоній планеті набагато менший проміжок часу, ніж вважалося до цього, повідомляє Space.com.

Вчені вважають, що яри, які виявив, зокрема, апарат Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), які пов’язували з рухом потоків води по поверхні Марса, насправді могли з’явитися в результаті вибухового випаровування льоду з вуглекислого газу.

Вода в рідкому вигляді вважається одним із найважливіших інгредієнтів для виникнення життя та підтримки його існування. Тому результати нового дослідження можуть стати поганою новиною для тих, хто бажає знайти сліди життя на Марсі.

«Це впливає на наші уявлення про воду на Марсі загалом і, отже, на наші пошуки життя на планеті. Результати мого дослідження показують, що ймовірність існування життя на Марсі менша, ніж вважалося раніше», — заявив керівник групи дослідників, планетолог із Утрехтського університету Лоннеке Рулофс.

Як пояснив учений, атмосфера Марса на 95% складається із вуглекислого газу. Взимку температура на Червоній планеті опускається нижче за -120 градусів Цельсія. Це достатньо холодно, щоб заморозити вуглекислий газ в атмосфері.

При замерзанні вуглекислий газ може перетворитися на вуглекислий лід, минаючи проміжну рідку фазу. Схожий процес спостерігається Землі, коли у повітрі утворюються кристали льоду, які потім покривають землю.

Коли температура зростає з настанням весни на Марсі, лід із вуглекислого газу може повернутися в газоподібну форму, знову минаючи рідку фазу. Цей процес відомий як «сублімація» і він особливо виражений на Червоній планеті.

«Цей процес є надзвичайно вибухонебезпечним через низький тиск повітря на Марсі. Створюваний тиск газу розсуває зерна відкладень, змушуючи матеріал текти, подібно до того, як фрагменти тече в гірських районах на Землі. Ці потоки можуть змінити марсіанський ландшафт навіть за відсутності води», — заявив Рулофс.

До цього вчені припускали, що на геологічні структури Марса могла вплинути сублімація вуглекислого газу, але ці теорії грунтувалися на супутникових знімках і комп’ютерному моделюванні. Однак Рулофс та його колеги змоделювали умови Марса в лабораторії, використовуючи свою «Марсіанську камеру», а потім безпосередньо спостерігали сублімацію льоду з вуглекислого газу у відповідних умовах.

«Використовуючи це спеціалізоване лабораторне обладнання, ми могли б безпосередньо вивчити цей процес на власні очі. Ми навіть спостерігали, що потоки фрагментів, що рухаються льодом з вуглекислого газу, у марсіанських умовах течуть так само ефективно, як потоки фрагментів, які рухаються водою на Землі», — розповів учений.

Тобто вода могла бути не задіяна у створенні марсіанських кар’єрів та каналів.

Раніше вчені виявили на Марсі гігантський вулкан, який «ховався» у всіх на очах.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *