Озброєння Південної Кореї: на що тепер може розраховувати Україна

Озброєння Південної Кореї: на що тепер може розраховувати Україна 21.06.2024 17:07 Укрінформ Південна Корея — один з провідних виробників зброї у світі. Укрінформ з’ясовував, чим ця країна може реально нам допомогти

На тлі колаборації Росії з КНДР (підписання 19 червня договору про всеосяжне стратегічне партнерство між Путіним та Ким Чен Ином, який передбачає надання взаємної допомоги у разі агресії проти одного з учасників) — влада Південної Кореї зробила обнадійливу заяву про те, що планує скасувати заборону постачання зброї в Україну. Сподіватимемося, що найближчим часом за словами послідують і конкретні справи. Адже потенціал Південної Кореї в питаннях ВПК досить великий і різноманітний.

Дуже багато зброї: що собою являє південнокорейський ВПК

У період з 2017 по 2021 корейський воєнпром став найшвидше зростаючим серед 25 найбільших світових експортерів зброї й посів, за даними Stockholm International Peace Research Institute, восьме місце з часткою світового ринку у 2.8%.

У 2022 році експорт зброї зріс на 140% — до рекордних $17.3 мільярдів. Більшу частину цієї суми ($12.4 млрд), отримано від продажу Польщі танків, гаубиць, винищувачів і РСЗВ. Також у 2022 році було укладено менші контракти з Єгиптом та ОАЕ.

Одна з переваг зброї від Південної Кореї — можливість передачі технологій. Приміром, у Польщі будуть виробляти корейські танки K2 та FA-50, але з поміткою PL. Тобто куплено право на виготовлення за технологією, але з власною модернізацією.

Ще один приклад — турецький танк Altay. Корея брала участь у розробці броні, передала технологію виготовлення гармат, а також поставила силову установку та низку інших систем.

За оцінками військових аналітиків, якщо темпи розвитку південнокорейського ВПК не спадуть, то до 2027 року Сеул може вийти на четверте місце як експортер озброєння, потіснивши Німеччину.

«На відміну від держав, які наприкінці Холодної війни скоротили свої армії та потужності з виробництва техніки й боєприпасів, Південна Корея зберегла надійний ланцюжок оборонних поставок, щоб задовольнити попит власних збройних сил і захиститися від КНДР. Країни східної Європи поспішали переоснащувати та модернізувати свої війська після того, як відправили в Україну зброю радянських часів — Південна Корея стала привабливим варіантом», — пише The New York Times.

До речі, більшість озброєння Південної Кореї спеціально розроблене для сумісності з системами США і НАТО, що додає йому привабливості. Зараз Південна Корея посідає третє місце серед найбільших постачальників озброєнь до країн-членів НАТО, на неї припадає 4,9% їхніх закупівель зброї (на США, які посідають перше місце, припадає 65%, за Францією — друге місце — 8,6%, — Ред.).

“Військово-промисловий комплекс Південної Кореї — це, в першу чергу, акцент на високотехнологічній зброї хай-тек рівня. Ця країна має можливість виробляти велику номенклатуру артилерійських боєприпасів, наприклад, 155-го калібру для гаубиць західного зразка, — коментує “Укрінформу” військовий оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко. — У Південній Кореї майже всі технічні рішення, приміром, якщо говорити про танки або про САУ, як от К-9 Thunder, — це рішення найсучасніші. Йдеться про системи управління вогнем, електроніку, засоби фіксації, супроводження цілі й так далі. Південна Корея — це оптика, електроніка, це, зрештою, БПЛА, які, до слова, кращі за китайські”.

Простіше кажучи, Південна Корея — це про високі технології, доступ до яких нам було б надважливо отримати.

“Південна Корея у цьому питанні здатна допомогти Україні зробити, що називається, величезний стрибок. Йдеться про електронні компоненти для будь-якої нашої військової техніки, починаючи з танків та ББМ і закінчуючи ракетною зброєю, — перелічує пан Коваленко. — Технічна і технологічна проектна думка в нас завжди була на дуже високому рівні, ще за радянських часів. Єдине, чого нашим розробникам не вистачало всі ці роки — фінансування, а також технологій, щоб відійти від радянських зразків й інтегрувати західні”.

Це якщо у двох словах. А тепер — конкретніше.

Снаряди, артилерія, танки, засоби ППО: чому Києву важливо співпрацювати з Сеулом

У Південної Кореї є бронетехніка і снаряди, які можуть бути передані Україні для боротьби з російським ворогом.

“На озброєнні ПК досі перебуває танковий полк Т-80У і відповідні снаряди 125-мм. Так само є деяка кількість БМП-3 і БТР-80”, — розповідає оглядач групи “Інформаційний спротив”.

Порівняно з іншими зразками техніки, яку використовує армія ПК, це незначний потенціал, який, за словами експерта, не шкода буде й передати.

“У Південній Кореї на складах стоять 40 танків Т-80У, які не роблять абсолютно ніякої погоди, за наявності понад 2 тис. сучасних південнокорейських танків К1 / K1E1 / K1A1 / K1A2 / К2. Подібна ситуація з двома десятками БТР-80, за наявності майже 2,5 тис. інших найменувань бронетранспортерів”.

Олександр Коваленко зазначає, що Південна Корея має також “досить значний артилерійський потенціал”. Зокрема, йдеться про 1,3 тис. 155-мм САУ К9 Thunder і понад 1 тис. K55/К55А1, які є корейською модернізацією М109.

Також аналітик каже, що йому відомо про понад 2,3 тис. САУ калібру 155-мм з “налагодженим виробництвом пострілів цього калібру”.

“Перераховувати можна ще довго різні цікаві позиції, які перебувають на озброєнні Південної Кореї та виробляються її ВПК. Сподіваюся, що незабаром коаліція друзів України поповниться ще одним постачальником високотехнологічного озброєння, яке так необхідне для домінування над незліченною ордою окупантів”, — наголошує Олександр Коваленко.

Про певний запас танків Т-80 та снарядів до цієї техніки розповів також військовий експерт Іван Ступак. Водночас, стверджує він, було б корисно домовитися з Сеулом про довгострокові поставки Україні різноманітних безпілотників.

“Те, що не на виду – це найрізноманітніші безпілотні літальні апарати різних задач і розмірів, зокрема дрони-камікадзе. Україні потрібне забезпечення цими безпілотниками на довгострокову перспективу. Не просто якусь разову партію, а, наприклад, 100-200 штук на місяць”, – мріє пан Ступак.

Також Південна Корея може постачати Україні ППО. З таким проханням, між іншим, Володимир Зеленський уже звертався до глави ПК Юн Сок Йоля.

“Зенітні комплекси – це суто оборонне обладнання. Для відновлення України має бути "небесний щит". Ми щиро сподіваємося, що Корея підтримає нас у цій галузі. Крім того, є система раннього попередження про російські авіаудари, яка також потребує допомоги від Південної Кореї", – заявив Президент.

Що ж, у Сеула, як пише мілітарне видання Defense Express, доволі широкий вибір засобів для посилення української ППО:

  • KP-SAM, або Chiron — переносні зенітні ракетні комплекси. Це класичний ПЗРК з інфрачервоною головкою самонаведення. Максимальна дальність ураження цілей — 7 кілометрів;

  • M163 VADS — самохідні та причіпні зенітні установки. Оснащені американськими скорострільними шестиствольними гарматами Vulcan 20 міліметрів. Це легендарні авіаційні гармати, темп стрільби яких складає 3 000 пострілів/хвилина.

«Дуже непоганий кандидат на роль «шахедобійки». Таких систем у корейських збройних сил не так й багато — близько 210 одиниць (150 самохідних, 60 причіпних), але ця зброя знаходиться у режимі поступового виведення з експлуатації», — кажуть експерти з озброєння.

  • K30 Biho, або «Летючий тигр» — самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс. Це передова корейська система зброї, яка виробляється як для власної армії, так і на експорт. Має спарені 30-мм гармати. Циклічна скорострільність однієї становить 600 пострілів/хв. — кожна забезпечена 300 готовими до використання боєприпасами. Ефективна вогнева дальність становить близько 3 кілометрів. Також має власну РЛС та оптико-прицільну станцію з тепловізором. Станом на 2022 рік країна мала 167 таких систем на озброєнні;

  • L70 — шведські 40 мм зенітні установки. Вони мають автоматизовану систему з централізованим радіолокаційним постом, який відповідає за наведення. Такі системи вже є на озброєнні ЗСУ і вони вкрай ефективні проти іранських дронів. У Південної Кореї є близько 80 зразків цієї техніки;

«Людина там потрібна лише для заряджання цих систем. А зараз ще мова йде про встановлення сучасних тепловізійних приладів та оптико-прицільні станції, які дозволяють працювати в будь-який час доби. Для знищення цілей на кшталт шахеда потрібно не більше однієї черги, бо установка має потужний 40 мм калібр», — пояснив головний редактор Defence Express Олег Катков.

  • K-808 KW2 (AAGW) — це зенітний гарматний комплекс зі спареною 30-мм артилерійською установкою. За характеристиками — це, по суті, спрощена версія K30 Biho. Головна фішка цієї зброї — її незначна вага. Вона дозволяє інтегрувати установку на майже будь-яке колісне шасі 8×8, тож його може обрати замовник.

  • KM-SAM, або Chunggung — комплекс середньої дальності, який почав надходити у південнокорейське військо тільки у 2017 році. Дальність ураження складає 40 км, а висота — до 20 кілометрів. Кількість таких ЗРК у війську Сеула — приблизно 72 одиниці.

А ще Сеул має на озброєнні до 1000 одиниць уже добре відомих нам ПЗРК, як от Stinger, Javelin, Mistral, «Ігла».

Щодо артилерійських систем, то найвідомішою зброєю Південної Кореї серед усіх видів є самохідна установка К9 Thunder. Калібр — 155 мм, максимальна дальність стрільби стандартним фугасним снарядом — 30 км і 40 км реактивним снарядом, а скорострільність — шість пострілів/хвилину. На підготовку до стрільби потрібно 30 секунд, а на згортпння — 60 секунд. Гаубиця стоїть на озброєнні Фінляндії, Індії, Естонії, Норвегії, Австралії. Договір на поставку систем у 2022 році також уклали Єгипет та Польща. Станом на 2023 рік це одна з найбільш комерційно успішних артустановок у світі.

Калібр 155 мм має і причепна гаубиця KH-179 виробництва Hyundai WIA. Конструкція цієї гаубиці схожа на американську M114A2. Установка може вести вогонь реактивними снарядами на відстань до 30 км, а дальність прямою наводкою становить до 1.5 кілометра. Практично усі артсистеми цього типу заміняють на сучасніші, тож незабаром потреба корейської армії в них повністю відпаде.

Серед реактивних систем залпового вогню особливо виділяється K239 Chunmoo. По суті це корейський аналог американських М270 — перших версій HIMARS. Це реактивна система — від типу ракет залежить дальність удару: від 23 до 80 кілометрів. Максимальна дальність забезпечується тими ж ракетами, що використовуються у РСЗВ M270 і M142 HIMARS. Для системи також була розроблена нова балістична ракета малої дальності, прототипом для якої стали американські ATACMS.

Chunmoo може руйнувати укріплення, мости, злітно-посадкові смуги та скупчення військ і техніки. Одна пускова установка повним залпом покриває площу розміром з три футбольні поля.

Будемо сподіватися, що багато чого з вище переліченого зовсім скоро перейде з розряду “потенційно” у розряд “практично”. Шанси на це високі. Особливо враховуючи те, що від початку повномасштабного вторгнення Південна Корея періодично надсилала допомогу нашій державі, правда нелетальну. Втім, як то кажуть, від нелетальної до летальної…

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *