Тирський пурпур — археологи знайшли у Великій Британії дорогоцінний римський артефакт

Коштував дорожче за золото: археологи знайшли загадковий римський артефакт

Стародавній артефакт є зразком рідкісного пігменту © Anna Giecco/Cumberland council Артефакт нагадує фіолетовий камінь.

Археологи виявили у Великій Британії неймовірно цінний артефакт. Він був виготовлений із речовини, яка для стародавніх римлян коштувала більше, ніж її вага у золоті, повідомляє Newsweek.

Предмет виявили під час розкопок, проведених у 2023 році волонтерами та археологами на місці древньої римської лазні. Вона розташовувалась у місті Карлайл на півночі Англії.

Артефакт був виготовлений із м’якої фіолетової речовини. Аналіз показав, що він складався з бджолиного воску та брому. Це свідчить про те, що археологи знайшли твердий зразок тирського пурпуру — штучного пігменту, який високо цінувався у стародавньому світі.

Барвник фіолетового кольору виділяють кілька видів равликів, які мешкають у Середземноморському регіоні. Виробництво тирського фіолетового кольору було дуже складним завданням. Процес вимагав збирання неймовірної кількості равликів. Щоб отримати один грам барвника, потрібно було переробити близько 12 тисяч молюсків.

Через це за часів Римської імперії тирський пурпур був настільки дорогим, що коштував дорожче за золото. Він використовувався переважно вищими верствами суспільства.

«Протягом тисячоліть тирський фіолетовий був найдорожчим і затребуваним кольором у світі», — заявив Френк Джиекко, археолог із гірничодобувної консалтингової компанії Wardell Armstrong, яка брала участь у розкопках на території Карлайла.

Він додав, що виявлення твердого зразка, як було зроблено у цьому випадку, є ще більш рідкісною знахідкою.

«Це єдиний відомий нам приклад у Північній Європі — можливо, єдиний приклад твердого зразка у вигляді невикористаного барвистого пігменту десь на території Римської імперії», — додав Джиекко. «Приклади були знайдені в настінних розписах (наприклад, у Помпеях), а також у деяких розфарбованих гробницях високого статусу римської провінції в Єгипті».

Вважається, що тирський пурпур вперше виготовили у другому тисячолітті до нашої ери фінікійці — давня цивілізація Середземномор’я, що зародилася в прибережному регіоні Леванту, переважно на території, яку нині займає сучасний Ліван.

Найбільш відомий пурпурний пігмент виробляли в Тирі — місті в Лівані, яке є одним із найстаріших поселень у світі. Однак його також виробляли і в інших регіонах Середземномор’я, наприклад, у Північній Африці.

Зразок тирського пурпуру, знайдений у Карлайлі, мабуть, використовувався виготовлення фресок. Іноді цей пігмент використовували для розпису стін у величних громадських будинках, а також будинках, які належали представникам еліти. Але він також використовувався для фарбування одягу.

Під час розкопок римської лазні у Карлайлі вже було виявлено 2800 артефактів. Серед них сотні монет, різьблені дорогоцінні камені та дві монументальні кам’яні голови.

Раніше археологи, які проводили розкопки на середньовічному цвинтарі у Швеції, виявили 170 срібних монет, що датуються серединою XII століття. Це відкриття кидає виклик існуючим уявленням про похоронні традиції, що існували в цьому регіоні в Середньовіччі.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *