Пересадка нирки від свині — пацієнт помер через два місяці після трансплантації

Перша людина із пересадженою від свині ниркою померла через два місяці після операції

© Massachusetts General Hospital Річард Слейман пройшов історичну процедуру в березні.

Річард «Рік» Слейман, який увійшов в історію у віці 62 років як перша людина, яка отримала нирку від генетично модифікованої свині, помер приблизно через два місяці після процедури, пише The New York Times.

Лікарня штату Массачусетс, де Слейману зробили операцію, заявила, що команда трансплантологів глибоко засмучена його смертю. Там додали, що ознак того, що смерть результатом нещодавньої трансплантації, немає.

Слейман, який був темношкірим, мав термінальну стадію захворювання нирок — захворювання, яке вражає понад 800 тисяч людей лише у Сполучених Штатах, причому серед темношкірих людей відсоток захворюваності є непропорційно вищим.

Доступних для донорства нирок надто мало. Наразі у черзі на трансплантацію перебувають 90 тисяч американців.

У 2018 році Слейман, керівник департаменту транспорту штату Массачусетс, вже отримав людську нирку. Коли в 2023 році вона почала відмовляти й у нього розвинулася застійна серцева недостатність, тож лікарі запропонували спробувати пересадити йому нирку від модифікованої свині.

«Я сприймав це не лише як спосіб допомогти мені, але й як спосіб дати надію тисячам людей, які потребують трансплантації, щоб вижити», — говорив Слейман.

Операція, яка тривала чотири години, стала віхою в медицині. Десятиліттями прихильники так званої ксенотрансплантації пропонували замінити хворі органи людини органами тварин. Основною проблемою підходу є імунна система людини, яка відкидає тканини тварин як чужорідні, що часто призводить до серйозних ускладнень.

Останні досягнення в генній інженерії дозволили дослідникам налаштувати гени органів тварин, щоб зробити їх більш сумісними з реципієнтами.

Свиняча нирка, яку трансплантували Слейману, була створена eGenesis —біотехнологічною компанією з Кембриджа, штат Массачусетс. Щоб покращити сумісність, тамтешні вчені видалили три гени та додали сім інших. Компанія також дезактивувала ретровіруси, які переносять свині та які можуть становити небезпеку для людей.

Слеймана виписали з лікарні через два тижні після операції. Його тодішній стан здоров’я лікарі оцінили як найкращий за довгий час.

Родина Слеймана у заяві з приводу його смерті зазначила, що їх дуже втішило те, що його справа надихнула багатьох людей.

«Мільйони людей в усьому світі дізналися історію Ріка. Ми відчували — і все ще відчуваємо — втіху від оптимізму, який він надавав пацієнтам, які відчайдушно чекали на трансплантацію», — йдеться в заяві.

Нещодавно команда хірургів із Нью-Йорка вперше у світі провела пересадку цілого ока людини. Операцію вже називають науковим проривом, хоча поки що гарантій, що пацієнт зможе бачити пересадженим оком, немає.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *