Найдавніше рідке вино — археологи знайшли в Іспанії римську урну з вином — фото

В урні з останками римлянина: вчені знайшли найдавніше рідке вино

У давній урні знайшли рідке вино © Juan Manuel Román Вік вина оцінюється у 2000 років.

Археологи виявили найстаріше вино, знайдене у своїй початковій рідкій формі. Воно червонувато-коричневе і, мабуть, повнотіле. Воно стало червоно-коричневим через хімічні реакції, які відбулися з ним за 2000 років з того моменту, коли біле вино вилили в поховальну урну, повідомляє The Guardian.

Урну знайшли на півдні Іспанії, в ній лежали кремовані останки чоловіка-римлянина.

Урну знайшли у рідкісній незайманій римській гробниці, яку випадково виявили в андалузькому місті Кармона п’ять років тому. Вчені з Університету Кордови провели аналіз, який показав, що коричнева рідина всередині урни – це вино, схоже на херес.

До цього відкриття найстарішим вином, що збереглося в рідкому вигляді, була винна пляшка Шпейєра, яку в 1867 знайшли недалеко від німецького міста Шпейєр. Вона датована приблизно 325 роком нашої ери.

Іспанську урну знайшли у 2019 році. Тоді родина, яка працювала у своєму будинку у Кармоні, знайшла затоплену гробницю.

«Це затоплена гробниця, викопана у скелі, що дозволило їй простояти протягом 2000 років. Можна поаплодувати свідомістю власників будинку, які одразу зателефонували до археологічного відділу міста. Міські археологи швидко зрозуміли, що гробниця була неймовірно незвичайною, бо на неї не робили набігів і не пограбували — римляни були горді навіть після смерті і будували похоронні пам’ятники, такі як башти, над своїми гробницями, щоб люди могли їх бачити. Вони хотіли залишитись у пам’яті людей», — заявив Хосе Рафаель Руїс Арребола, хімік-органік з Університету Кордови, який керував аналізом вина.

У гробниці знаходилося вісім похоронних ніш, у шести з яких вчені виявили урни з вапняку, пісковика чи скла та свинцю. У кожній урні знаходилися кремовані кісткові останки однієї людини, а на двох були написані імена померлих: Hispanae і Senicio.

Минулого року гробниця вже потрапила до заголовків світових ЗМІ, оскільки в одній із урн вчені знайшли флакон із римськими парфумами з ароматом пачулі, вік яких оцінюється у 2000 років. Але вона не розкрила всіх своїх таємниць.

«Ще більшим сюрпризом стало те, що археологи відкрили урну та побачили, що вона сповнена рідини. В урні також знаходилися кремовані кістки людини і золота каблучка, прикрашена двоголовим Янусом. Її поклали пізніше, і на покійному її не було, коли його кремували. Знайдено також те, що могло бути металевими ніжками ліжка, на якому було кремовано тіло», — розповів Руїс Арребола.

Як тільки він та його команда зрозуміли, що рідина всередині урни з’явилася не внаслідок затоплення і не була конденсатом, вони розпочали аналіз. Він показав, рівень рН рідини дорівнює 7,5, що близько до рівня води, вона також містить хімічні елементи, дуже схожі на ті, що містяться в сучасних винах.

«Ми шукали біомаркери — хімічні сполуки, які однозначно кажуть вам, чим є конкретна речовина. У даному випадку ми шукали поліфеноли, які зустрічаються виключно у вині, і виявили сім винних поліфенолів. Ми порівняли ці поліфеноли з поліфенолами з вин цієї частини Андалусії – і вони збіглися. Це підтвердило, що то було вино. Наступне, що потрібно було зробити, це встановити, біле це вино чи червоне», — пояснив хімік.

Відсутність бузкової кислоти, що утворюється під час розкладання основного пігменту червоних вин, ясно вказувала на біле вино. Про це свідчили і римські мозаїки, які зображували людей, що топчуть білий виноград.

Раніше археологи виявили в доісторичному поселенні Дікілі-Таш на півночі Греції найдавніші зразки вина, відомі в Європі. Вони датуються 4300 роком до нашої ери і розходяться з існуючими уявленнями про життя в часи неоліту.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *