Місяць — вчені знайшли нові свідчення сейсмічної активності на Місяці

У «забутих» даних «Аполлона» знайшли сліди несподіваної активності на Місяці

Місяцьтрусів виявилося набагато більше, ніж вважалося © depositphotos/Wavebreakmedia Дослідники виявили 22 тисячі не ідентифікованих місяцетрусів.

Вчені заявили про те, що Місяць є більш сейсмічно активним, ніж передбачалося раніше. Повторний аналіз «забутих» даних місії «Аполлон» дозволив виявити 22 тисячі раніше невідомих місяцетрусів. Тобто набагато більше таких сейсмічних явищ, ніж було відомо досі, повідомляє Live Science.

Місяцетруси — це місячний еквівалент землетрусів, викликаних рухом всередині Місяця. На відміну від землетрусів, такі події викликані поступовими змінами температури та ударами метеоритів, а не зміщенням тектонічних плит, яких, як вважається, на Місяці немає. Тому місяцетруси набагато слабші, ніж їхні земні аналоги.

У період з 1969 по 1977 рік сейсмометри, розгорнуті астронавтами «Аполлона», зареєстрували близько 13 000 місячних землетрусів, які досі були єдиними зареєстрованими подібними місячними сейсмічними подіями. Але новий аналіз даних дозволив виявити ще 22 тисяч місяцетрусів. Таким чином, їхня загальна кількість склала 35 тисяч.

Як заявив геофізик з Університету Арізони Джеффрі Ханна, який не брав участі в дослідженні, нові результати свідчать про те, що «Місяць сьогодні може бути більш сейсмічно і тектонічно активним, ніж ми думали». «Неймовірно, що через 50 років ми все ще знаходимо нові сюрпризи в даних», — додав він.

Астронавти розгорнули на Місяці два типи сейсмографів. Один з них був здатний фіксувати тривимірний рух сейсмічних хвиль протягом тривалих періодів часу. Другий – зафіксував швидші трясіння протягом коротких періодів часу.

Усі 13 тисяч первісних місяцетрусів були виявлені в довгострокових даних. Короткострокові ігнорувалися через велику кількість перешкод від коливань температури між місячними днем і вночі, а також через проблеми з передачею даних на Землю.

І ці дані не тільки залишилися непоміченими, а й майже втраченими. Після завершення місії «Аполлон» NASA припинило фінансування місячних сейсмометрів для підтримки нових проєктів.

Але Йосіо Накамура, геофізик з Техаського університету в Остіні, який вийшов на пенсію, зберіг копію даних на 12 тисяч котушкових стрічках, які пізніше були перетворені на цифрову форму.

У ході нового дослідження Кейсуке Онодера, сейсмолог із Токійського університету, вивчив ці дані, застосовуючи методи «шумопридушення», щоб усунути перешкоди в них. В результаті він ідентифікував 30 тисяч кандидатів у місяцетруси, а потім підтвердив 22 тисячі з них.

І ці нові дані показують не тільки те, що сейсмічна активність була вищою, ніж вважалося. Вони вказують на те, що більша кількість цих землетрусів була викликана в дрібніших точках, ніж очікувалося, що дозволяє припустити, що механізми, що стоять за деякими з цих землетрусів, більш орієнтовані на розломи, ніж передбачалося.

Нагадаємо, у серпні Індійська організація космічних досліджень заявила про успішну посадку на поверхню Місяця космічного апарату «Чандраян-3». Після цього прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що Індія має прагнути «нових та амбітних цілей», включаючи висадку астронавтів на Місяць до 2040 року.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *