Древні пам’ятники в Ірландії – вчені розповіли, навіщо збудували монументи

Шлях на небеса: в Ірландії знайшли загадкові приховані пам'ятники

Археологи знайшли в Ірландії загадкові давні пам’ятники © SimeonDonov / depositphotos Вони позначали мертвим шлях у потойбічний світ.

Вченим, ймовірно, вдалося розкрити призначення п’яти гігантських пам’ятників кам’яної доби, які були виявлені в Ірландії. За словами дослідників, вони позначали шлях, яким душі померлих повинні були прямувати в потойбічне царство, повідомляє IFLScience.

Подібні споруди відомі як курсуси. Вони дуже рідко зустрічаються в Ірландії, але поширені у Великій Британії. Разом з тим, археологи ще мають повною мірою зрозуміти їх функції.

Ці споруди складаються з витягнутих ровів чи рядів дерев’яних стовпів. Зазвичай вони сягають 100-350 метрів, але іноді можуть досягати неймовірних 10 кілометрів у довжину. З’явившись в епоху неоліту, вони були знайдені біля деяких найвідоміших доісторичних пам’яток Європи, включаючи Стоунхендж.

Але в Ірландії курсусів не так багато. Водночас у 2022 році вчені використали технологію дистанційного лазерного зондування, за допомогою якої змогли виявити групу ізольованих курсусів. Вона складається з п’яти окремих пам’яток і знаходиться в Балтінглассі.

Джеймс О’Дрісколл з Абердинського університету зазначив, що подібні пам’ятники значною мірою позбавлені внутрішніх особливостей або артефактів, тому вважаються одними з «найзагадковіших доісторичних пам’ятників в Ірландії та Британії».

Але пам’ятники в Балтінглассі мали кілька ключових характеристик, які могли вказати на їх основні функції. Наприклад, чотири з п’яти пам’ятників орієнтовані на основні сонячні події: два вказують на схід сонця в день літнього сонцестояння, а ще одна пара — на схід сонця в день осіннього рівнодення.

Три з пам’ятників також розташовані поряд із значними поховальними комплексами, які неможливо побачити, допоки спостерігач не вийде з курсусу. О’Дрісколл вважає, що це було зроблено навмисно.

Вчений вважає, що похоронні процесії йшли вздовж курсусу, щоб покласти покійного в одне із поховань. Тобто курсус міг означати останній шлях померлих, після чого вони залишали землю живих і приєднувалися до предків.

О’Дрисколл стверджує, що «схід сонця прямо за цими поховальними комплексами, якщо дивитися зсередини курсусу у важливі моменти року, міг символізувати останню подорож померлого з країни живих до небес. Тому курсус може підкреслювати символічні зв’язки та шляхи, які поєднували живих та мертвих».

Раніше вчені заявили, що страшний метод ритуальних вбивств, ймовірно, був поширеною практикою в Європі. Їм вдалося знайти свідчення вбивств методом incaprettamento, коли шию жертви прив’язували до зігнутих за спиною ніг, щоб вона задушила сама себе, у 14 похованнях, створених протягом 2000 років.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *