Дієта предків — вчені з’ясували, що їли давні люди у кам’яному віці

Що їли давні люди? Ще одне дослідження ставить під сумнів популярність м'яса

© Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA Правила сучасних «палеодієт», заснованих на уявленнях про харчування наших предків, можливо, настав час переглянути.

Рослини, а не м’ясо, швидше за все, були основним джерелом харчового білка для людей кам’яного віку – такого висновку дійшли вчені з Інституту еволюційної антропології Товариства Макса Планка (Німеччина), проаналізувавши хімічні характеристики кісток і зубів з останків семи представників палеоліту – іберомаврів, пише CNN.

Досліджені іберомаври мешкали на території сучасного Марокко 13–15 тисяч років тому. Щоб дізнатися про дієту кожного з них, дослідники використовували метод “аналіз стабільних ізотопів”. Ізотопи азоту та цинку, що містяться в колагені та зубній емалі, можуть визначити кількість м’яса в раціоні, а ізотопи вуглецю – встановити, чи було основним джерелом білка м’ясо чи риба.

Ізотопний метод показує кількість з’їдених рослин, але не тип. Проте виявлені на місці ботанічні залишки обвуглених солодких жолудів, фісташок, кедрових горіхів, вівса і бобових підтверджують інформацію, отриману з людських останків. Знайдені тут шліфувальні камені також дозволяють припустити, що поблизу відбувалася переробка рослин.

Проте, як зазначається у дослідженні, іберомаври не були суворими вегетаріанцями. Сліди порізів на останках берберійських овець і газелей, а також древніх ссавців, схожих на коней та корів, дозволяють припустити, що деякі тварини були забиті та перероблені для їжі.

У 2019 році дослідження вчених із Кембриджського університету встановило, що люди почали їсти рослинну їжу ще 120 тисяч років тому.

Дослідження, проведене у листопаді 2022 року, показало, що неандертальці та ранні Homo sapiens були майстерними кухарями, які поєднували рослинні інгредієнти, такі як горіхи, горох, віка, сочевиця та гірчиця.

Результати дослідження, опублікованого у січні 2024 року, показало, що давня дієта людей в Андах (близько 9-6 тисяч років тому) складалася з рослинних речовин на 80%, а м’яса там було лише 20%.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *