Чому людина народилася шульгою — вчені назвали ген, який відповідає за домінування лівої руки

Чому з'являються шульги: вчені розкрили секрет домінування лівої руки

Вчені з’ясували, який ген відповідає за домінування лівої руки © depositphotos/Kuzmafoto Дослідники виявили рідкісний варіант певного гена.

Науковці, ймовірно, змогли розкрити секрет того, чому в деяких людей домінує ліва рука. Дослідники виявили рідкісний генетичний варіант, що кодує білок, який може частково відповідати за цю ознаку, повідомляє Inverse.

Те, що якась рука є домінуючою, є наслідком асиметрії мозку. Якщо в людини домінує ліва півкуля, вона правша, а якщо права – то шульга. І ця асиметрія починає виявлятися вже під час розвитку плоду, що вказує на її генетичну причину. Зокрема генетичні варіанти включали код циліндричних клітинних структур, званих мікротрубочками.

Тепер нейробіологи з Нідерландів використали людський екзом, послідовність всіх білково-кодованих частин геному, щоб заглибитись у цю таємницю. Вони вивчили дані, зібрані в Біобанку Великої Британії, які включали інформацію про 300 тисяч шульг і таку ж кількість правшів. Вони шукали рідкісні генетичні варіанти, які змінюють білок, пов’язаний з домінуванням рук. В результаті вони знайшли ймовірного «винуватця» — ген TUBB4B.

Він кодує тип білка, який називається тубуліном і будує циліндричні мікротрубочки. У всьому екзомі цей ген мав найбільший зв’язок з ліворукістю, що вказує на те, що мікротрубочки можуть мати вирішальне значення для асиметрії людського мозку, пов’язаної з домінуванням рук.

Хоча мікротрубочки — це нескінченно малі клітинні структури, вони можуть впливати на домінування рук. Наприклад, вони допомагають будувати війки або клітинні органели, що забезпечують рух. Вчені відзначають, що війки можуть стати механізмом асиметрії цільних клітин, що зрештою може вплинути на розвиток мозку.

Варіанти генів модифікують створений тубулін, що впливає на те, як з’єднуються мікротрубочки. Тобто те, як ген кодує білки, які будують ці крихітні структури, змінює форму та рух клітин.

Вчені з’ясували, що TUBB4B у 2,7 рази частіше має рідкісні варіанти кодування у шульги, а це означає, що у шульги більш ніж у два рази вища ймовірність наявності рідкісного кодуючого варіанту цього гена, який виробляє різні тубуліни. Але не у всіх шульг був цей рідкісний варіант гена. Просто у них більш імовірна його наявність, ніж у правшів. Рідкісний генетичний варіант TUBB4B зустрічався у менш ніж 1% людей з вибірки.

Раніше вчені заявили про те, що розмір мозку людини збільшується кожне десятиліття, починаючи як мінімум з 1930-х років. Дослідники вважають, що це збільшення мозку є відповіддю на покращення навколишнього середовища в ранньому віці і може виступати в ролі буфера проти загрози розвитку деменції у літньому.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *