Чи є життя на Марсі – вчені знайшли марганець, який необхідний для життя на Землі

На Марсі знайшли схожі на земні «придатні для життя умови»: як це можливо

У минулому на Марсі існували «придатні для життя» умови © European Space Agency Вони існували у минулому Червоної планети.

Марсохід Curiosity вивчив гірські породи, що розташовуються на дні висохлого озера на Марсі, та виявив умови, які, ймовірно, були придатними для життя. Але вони існували на Червоній планеті мільярди років тому, повідомляє Science Alert.

Curiosity виявив у породах кратера Гейла високий вміст оксиду марганцю – мінералу, який зазвичай зустрічається у озерах Землі. Він утворюється під впливом сильних окисних умов них, що призводить до утворення кристалів марганцю у присутності кисню.

Виявлення оксиду марганцю на Марсі у таких великих кількостях дозволяє припустити, що, можливо, такі самі умови існували і в кратері Гейла, коли він був заповнений водою.

«На Землі подібні відкладення виникають постійно через високий вміст кисню в нашій атмосфері, що утворюється в результаті фотосинтетичного життя, а також мікробів, які допомагають каталізувати реакції окислення марганцю. У нас немає доказів існування життя на Марсі, а механізм виробництва кисню в давній атмосфері Марса незрозумілий, тому те, як оксид марганцю формувався і концентрувався тут, справді спантеличує. Ці результати вказують на великі процеси, що відбуваються в марсіанській атмосфері або поверхневих водах, і показують, що необхідно провести більше роботи, щоб зрозуміти окислення на Марсі», — заявив геохімік Патрік Гасда з Національної лабораторії Лос-Аламос.

Оксид марганцю широко поширений на Землі і бере активну участь у біологічних процесах. Все життя на нашій планеті, включаючи людей, тим чи іншим чином потребує присутності марганцю. Існують навіть бактерії, які отримують енергію із ступенів окиснення марганцю, та їхня присутність може прискорити процес окиснення.

Нині концентрація кисню на Марсі досить низька, не було виявлено й слідів існування бактерій на Червоній планеті. Тому те, яким чином марганець з’явився у відкладах у кількостях, порівнянних із земними, залишається загадкою.

Гасда та його колеги ретельно вивчили дані про марганець, отримані за допомогою ChemCam Curiosity. Після цього вони проаналізували шляхи утворення марганцю в кратері Гейла: осадження з озерної води або грунтових вод через пористі піски.

Усі ці шляхи вимагають присутності сильних окисних умов. Вчені дійшли висновку, що найімовірнішим сценарієм було б осідання оксидів марганцю вздовж берега озера у присутності багатої киснем атмосфери.

Вчені зазначають, що це ще одне свідчення про існування озерного середовища в стародавньому кратері Гейла на Марсі, оскільки для формування оксиду марганцю можуть знадобитися тисячі років, залежно від рівня кисню. Звідки взявся цей кисень – ще одне питання, відповіді на яке поки що немає.

Але отриманий результат відкриває перспективу для пошуків слідів стародавнього життя на Червоній планеті. Мікробіологічне окислення могло залишити біосигнатури та органіку в марганецьвмісних породах. І виявити їх може команда марсохода Perseverance, який досліджує дельту річки.

Раніше вчені виявили на Марсі гігантський вулкан, який «ховався» у всіх на очах.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *