Астероїд над Берліном виявився космічним каменем, що найшвидше обертається

Камінь-рекордсмен: вчені розповіли про астероїд, який вибухнув над Берліном

Астероїд виявився найшвидшим об’єктом в історії © NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine Він вибухнув над столицею Німеччини на початку цього року.

Астероїд, який вибухнув над Берліном на початку 2024 року, виявився навколоземним космічним каменем, що найшвидше обертається, відомим на даний момент. Такого висновку дійшли дослідники, які проаналізували траєкторію його руху, повідомляє Live Science.

Космічний камінь, що отримав назву 2024 BX1, перетворився на вогненну кулю і вибухнув над Берліном рано вранці 21 січня. Зазвичай невеликі астероїди, які летять курсом на зіткнення із Землею, виявляють уже під час вибуху. Але цей дослідники засікли за три години до того, як він урізався в атмосферу планети.

І це не єдина особливість, яка відрізняє 2024 BX1 від інших. Астероїд рухався зі швидкістю 50 тисяч кілометрів на годину, і вчені вважають, що він обертався кожні 2,6 секунди. Це найвища швидкість обертання, що колись спостерігалася в астероїдів.

Попередній рекорд астероїда, що найшвидше обертається, утримував космічний камінь 2020 HS7, його період обертання становив 2,99 секунди. Його діаметр оцінюється в чотири-вісім метрів, що трохи більше, ніж у 2024 BX1. Це може пояснити, чому останній обертався швидше.

Максим Девогель, фізик з Університету Центральної Флориди, та його команда вивчили швидкість обертання трьох астероїдів, у тому числі 2024 BX1, використовуючи зображення, отримані ними при наближенні об’єктів до Землі. Два інших астероїди, 2023 CX1 та 2024 EF, описали на основі зближень з нашою планетою, які відбулися 13 лютого 2023 року та 4 березня 2024 року.

Дослідники розробили нову техніку для візуалізації швидкостей обертання астероїдів. Метод полягав у регулюванні розміру апертури, щоб зберегти чіткість зоряного фону та дозволити астероїду виглядати як світловий слід.

При фотографуванні астероїдів вчені зазвичай можуть налаштувати час експозиції так, щоб і камінь, що летить, і область космосу за ним залишалися відносно чіткими. Але навколоземні об’єкти, такі як 2024 BX1, рухаються так швидко, що їм потрібний неймовірно короткий час експозиції, щоб вони стали чіткими.

Вчені відзначають, що зміни яскравості у міру руху траєкторією дозволяють припустити, що форма астероїда була витягнутою. Вимірявши відстань між цими яскравими плямами, дослідники визначили, що відповідає періоду обертання 2,58 секунди. Це означає, що астероїд робив 33 тисячі обертів на день.

Раніше мисливці за метеоритами змогли виявити фрагменти «космічного каменю», що вибухнув у небі над Берліном 21 січня. За словами вчених, він виявився дуже рідкісним каменем.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *